Skip Navigation

2015

2015

CCA/
Department
Event Award
Info Comm Club Schools Digital Media Awards 2015 2 Merit Awards for the entry “Where I Belong” and “Go Local”.
  Good Neighbours Video Competition 2014 by HDB  Merit Award for the entry “#be a caring neighbour” 
Basketball South Zone Basketball Championship Champion
  National Basketball Championship  Quarter-Finalist (Top 8) 
 Brownies Puan Noor Aishah Award 2014  Sliver 
Scrabble Club  14th Inter-School National Scrabble Championship 2015 
Individual Event:
Junior Division
1) Xu Tong Wei (4th in Plate Category)
2) Toh Jun An (1st in Bowl Category)
 
Senior Division:
1) Muhd Khalish 2nd in Cup Category
 
Team Event:
Junior Division: (Second in Cup Category)
Senior Division: (Second in Plate Category)
 Rope Skipping club South Zone Rope Skipping Competition 2015   
Junior girls Individual Speed 1st Chloe Yeo  
Junior girls Individual Double under 4th
Krystal Han
 
Senior girls Individual Double under 4th   Annice Toh  
Senior boys Individual Double under 2nd  Min Htut Win
Junior girls Pair 4th   Huang Qiaoyun, Iris Chan, Chen Jialin  
Junior girls Speed Relay 2nd Chloe Yeo, Krystal Han, Huang Qiao Yun, Shirley Koh, Tan Shuqing  
Senior girls Double Dutch 2nd   Dao Thuhien, Rukshana Bte Mahboob Ali, Selvam Shwetha, Annice Toh  
Junior girls Individual 4th   Krystal Han  
 Senior Girls individual 4th Dao Thuhien  
 Senior Girls Pair 3rd Dao Thuhien, Lim Xinxuan, Celeste Peh
Junior Girls Team 2nd   Chloe Yeo, Eloisa Goh, Sarah Ooi, Shirley Koh, Tan Shuqing  
Junior Girls Division Trophy 2nd runner up Iris Chan  
Senior Girls Division Trophy 2nd runner up     Rukshana bte Manboob Ali  
 
Senior Boys Division Trophy 4th  
Min Htut Win
Innovation and Enterprise Club Tan Kah Kee Young Innovators’ Award 2015  Short-listed for final interview  
 English Department Nation Story Challenger 2015  Individual Champion
Malabanan Alden Bryle Malones 
Chinese Department Chinese Essay Writing Competition 2015 (Foochow Association) Xu Yuxin, Cao Zimei 
Back to top